ΤΡΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ


Το Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ AegeanDocs ανοίγει τις 20 αίθουσές του σε 11 νησιά του Αιγαίου  στις 24 Σεπτεμβρίου. Για 5 ημέρες σκηνοθέτες  από την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα Βαλκάνια την Τουρκία, τη Μέση Ανατολή,  την Λατινική Αμερική, την Τουρκία και την Κίνα θα παρουσιάσουν τις ταινίες τους στο ελληνικό κοινό και θα συζητήσουν με τους θεατές τα προβλήματα της εποχής, που αναδεικνύουν  τα ντοκιμαντέρ του Φεστιβάλ.

Στην 4η διοργάνωσή του το AegeanDocs είναι υπερήφανο για τις 470 προτάσεις, που δέχθηκε από το εξωτερικό και τις 38 από την Ελλάδα. Αυτό το αριθμητικό στοιχείο είναι, ασφαλώς, ένας δείκτης καθιέρωσης του Φεστιβάλ στη διεθνή κοινότητα παραγωγής ντοκιμαντέρ. Ένας δεύτερος δείκτης είναι το γεγονός ότι Κέντρα Κινηματογράφου, Μορφωτικά και Πολιτιστικά Ιδρύματα, εταιρείες διανομής, αλλά και NGO από το εξωτερικό αναγνωρίζουν την αξία του AegeanDocs  χρηματοδοτώντας την έλευση  σκηνοθετών από τις χώρες τους  στη Μυτιλήνη, την καρδιά του Φεστιβάλ.

Φέτος το Φεστιβάλ του Αιγαίου κάνει τρία νέα βήματα.

Πρώτον, καθιερώνει  ένα βασικό θεματικό αφιέρωμα, αντί για πολλά και μικρά. Για το  4ο AegeanDocs  2016 το κεντρικό  αφιέρωμα  είναι οι ταινίες για το Προσφυγικό, τα Δικαιώματα Μειονοτήτων και τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση .

Δεύτερον, εισάγεται ο Θεσμός της Τιμώμενης Χώρας. Για το 2016 Τιμώμενη Χώρα είναι η Κίνα με τρείς ταινίες που προβάλλονται για πρώτη φορά όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στη Νοτιοανατολική Ευρώπη.

Τρίτον, το Φεστιβάλ  ανοίγεται  και σε υπαίθριες αίθουσες και συναντά τον παλμό  τοπικών πρωτοβουλιών, αλλά και προβλημάτων. Με υπερηφάνεια  ανακοινώνουμε ότι θα γίνουν προβολές του Φεστιβάλ στο χώρο προσωρινής φιλοξενίας προσφύγων από τη Συρία, στο ΚΑΡΑ ΤΕΠΕ. Επίσης στο Αρχοντικό Γεωργιάδη το AegeanDocs  αγκαλιάζει  το νεανικό Μουσικό Φεστιβάλ συνδυάζοντας σε υπαίθρια προβολή Μουσικό Ντοκιμαντέρ και Συναυλία.

Καλές προβολές , Καλή διασκέδαση!

Κώστας Σπυρόπουλος

Καλλιτεχνικός Διευθυντής

Official selection of documentary films for the competition program AegeanDocs 2016


4th AEGEANDOCS INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL 2016

Official selection of documentary films for the competition program

TITLE   (DURATION) DIRECTOR/ PRODUCER COUNTRY
About Art, My Family And Me (15 min) D & P: Johannes Bachmann Switzerland
A lizard under the skin (16 min) D: Maud Neve
P: Mediadiffusion
Belgium
aPolis (59 min) D & P: Katerina Tzova Greece – Turkey
Blue Sky from Pain (15 min) D: Stephanos Mangriotis
P: Hyacinthe Pavlides
France – Greece
Breaker (25 min) D: Wesam Mousa
P:  initiative Young cinema for change
Palestine-Gaza Strip
Burning from The Inside (64 min) D & P: Marcia Tzivara Greece-Germany
CHRIST/EL (8 min) D & P: Andreas Grützner Germany
FINISH LINE (70 min) D & P: Eliana Abravanel Greece
Forever Runner (52 min) D: JANG Dajung
P: JANG Yung-Lin, Michel NOLL
China – France
Just the two of us (17 min) D: Nina Blažin
P: Dan Nutu
Romania
IERA ODOS – The Journey of the Books (55 min) D & P: Marie Noelle Moreigne Greece
Inside the DMZ (52 min) D: Jeong Gyoung-youl
P: Lim Huyn Chan & Michel Noll
China – France
Islands of Forgotten Cinemas -  Kino otok (35 min) D: Ivan Ramljak
P: Vanja Jambrović
 Croatia
Ode to Lesvos Talal Derki Germany- Greece
and Netherland
Levin (30 min) D: Maria Papadaki & George Rosolymos
P: Maria Papadaki
Greece
Lost Army (52 min) D: LEE Li-Saho
P: LIN Leh-chyn & Michel NOLL
China – France
Meditation on Darkness (13 min) D & P: Jørgen Johansen Haiti – Norway
memORIA (70 min) D & P: George Iatrou Greece
Next Stop: Utopia (91 min) D: Apostolos Karakasis
P: Marco Gastine  & Eleni Chandrinou
Greece
NIKOS DRAGOUMIS – a painter at the shadou of history (30 min) D: Kleoni Flessa
P: Cultural foundation of national bank of greece
Greece
Nostos (82 min) D: Sandrine Dumas
P: Jean Luc Ormières
France – Greece
One Fine Life (65 min) D & P: Jo – Anne Velin Germany – Canada
People’s Train of Culture (60min) D: Carolina Espinoza
P: Miguel Ángel González &
Carolina Espinoza
Chile – Spain
Return of the Wolf (52 min) D : Alessandro Abba Legnazzi &
Andrea Deaglio
P: Andrea Parena & Michel Noll
 Italy – France
Silent Witness (72 min) D & P: Dimitris Koutsiabasakos Greece
Silver Water (92 min) Wiam Bedirxan & Ossama Mohammed Syria
Something About Life (30 min) D: Nebojša Slijepčević
P: Vanja Jambrović
Croatia
That’s it.No more! (22 min) D: Nikos Megrelis
P: Kampili AEBE,Mind the gap
Greece
The Canaries (79 min) D: Jari Kokko Finland
The City Come From Their Behind ‘Istanbul’ (38 min) D & P:  Ayla Torun Turkey
The end of the road (40 min) D & P: Sergio García  Locatelli  Spain-Peru
The Longest Run (77 min) D: Marianna Economou
P: Spyros Mavrogenis
Greece
The Park, Grnma Nissa and Ali (27 min) D & P: Angelos Kovotsos, Anneta Papathanassiou, Antonis Tolakis Greece
The Room (8 min) D & P: Miltiades Christides Greece
The Silence of  Asia Minor (53 MIN) D & P: Eleni Constantinids Greece – Turkey
The unique principality in the Balkans (27 min) D & P: Sinisa Kesar Bosnia and Herzegovina
The Visit “AZIARA” (43 min) D: Marouan O’ Mara & Nadia Mounier
P: Marouan O’ Mara
Egypt – Germany
This was Hasankeyf (91 min) D: Tommaso Vitali
P:  Tommaso Vitali, LEAV Milano
UK-Italy-TurkeY
Ticket from the Past (23 min) D: Miriam Steen
p: Rike Holtz
Germany
To Kyma- a rescue in the Aegean Sea (55 min) D: David Fontseca & Arantza Diez
P: David Fontseca
Spain – Greece
Touch of an Angel (60 min) D: Marek Tomasz Pawlowski
P: Malgorzata Walczak
Poland
WHAT POLITICA -a non political football story- (68 min) D & P: Tasos Alevras Greece
When We Talk About KGB (73 min) D: Maxì Dejoie & Virginija Vareikyté
P: Dagne Vildziunaite, Claudio Bronzo
 Lithuania-Italy
Women in Sink (36 min) D & P: Iris Zaki  Israel-USA
Working Dancers (76 min) D & P: Konstantina Bousmpoura &
Julia M. Heimann
Argentine, Greece
TO ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ/The Experiment of Venezouela (60 min) D: Ιason Pipinis Greece
Mνήμες / Memories (140 min) D & P: Nikos Kavoukidis Greece

 

The films are announced alphabetically

 


με τη χορηγία, συνεργασία και υποστήριξη