ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΟΥ 2ου AEGEAN DOCS ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

IMG_3269.jpg

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΟΥ 2ου AEGEAN DOCS ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
Στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ AegeanDocs υποβλήθηκαν περίπου 400 ταινίες και επιλέχθηκαν 66 για να διαγωνιστούν σε τέσσερις κατηγορίες βραβείων:
Πολιτικό, Ιστορικό, Κοινωνικό Βραβείο και Βραβείο Νέου Δημιουργού.

Η κριτική επιτροπή συγκροτήθηκε από τους: Μαρκο Γκαστίν σκηνοθέτη-παραγωγό ντοκιμαντέρ, Γιάννη Σκοπετέα, επίκουρο καθηγητή σκηνοθεσίας του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, Στρατής Τσουλέλη, πρόεδρο της Φωτογραφικής Εταιρείας Μυτιλήνης, Λενιώ Μυριβήλη, επίκουρο Καθηγητή Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, και Ανδρέα Σεφτελή, θεατρικό σκηνοθέτη, αντιπρόεδρο του θεάτρου ΦΟΜ.

Η κριτική επιτροπή αποφάσισε να προκρίνει 4 ταινίες σε κάθε μια από τις τέσσερις κατηγορίες βραβείων. Από τις τέσσερις αυτές ταινίες, η Επιτροπή ξεχώρισε μία για την τιμητική διάκριση της κατηγορίας της και μαι άλλη για το βραβείο της κατηγορίας.

Στην κατηγορία καλύτερου Ιστορικού ντοκιμαντέρ οι ταινίες που προκρίθηκαν ως οι τέσσερις καλύτερες ήταν:
The Instrument of Himmler, του Heiki Hutu Hiltunen (Φιλανδία)
Bucharest, Memory Lost, του Albert Sole (Ισπανία)
Καλάβρυτα, Άνθρωποι και Σκιές, του Ηλία Γιαννακάκη (Ελλάδα)
Mussolini Hitler, the killer Opera, του Jean Christophe Rose (Γαλλία)

Χορηγός του βραβείου καλύτερου Ιστορικού Ντοκιμαντέρ είναι ο Όμιλος Εταιρειών της Οικογένειας ΤΡΥΦΩΝ

Το βραβείο απονεμήθηκε από τον Δήμαρχο Μυτιλήνης, κ. Σπύρο Γαληνό στο ντοκιμαντέρ:
Καλάβρυτα, Άνθρωποι και Σκιές, του Ηλία Γιαννακάκη (Ελλάδα) και
Η Τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στο ντοκιμαντέρ: The Instrument of Himmler, του Heiki Hutu Hiltunen (Φιλανδία)

Στην κατηγορία καλύτερου Πολιτικού ντοκιμαντέρ οι ταινίες που προκρίθηκαν ως οι τέσσερις καλύτερες ήταν:
EU 013 The Last Frontier, του Alessio Genoveze (Ιταλία)
Ecopolis China, της Anna Karin Gronroos (Φιλανδία)
Four Years of Night, του Itamar Alcalay (Ισραήλ)
The Mulberry House, της Sara Ishac (Συρία, Αίγυπτος, Μεγάλη Βρετανία)

Το βραβείο απονεμήθηκε από τον κο Μάρκο Γκαστίν στο ντοκιμαντέρ:
Four Years of Night, του Itamar Alcalay (Ισραήλ) και
Η Τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στο ντοκιμαντέρ:
EU 013 The Last Frontier, του Alessio Genoveze (Ιταλία)

Στην κατηγορία καλύτερου Κοινωνικού ντοκιμαντέρ οι ταινίες που προκρίθηκαν ως οι τέσσερις καλύτερες ήταν:
As you like it, της Paula Onet (Ρουμανία)
Chose to Fight, του Itay Livne (Ισραήλ)
Ο Μανάβης, του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου (Ελλάδα)
Sandra and the Talking Trees, της Miia Trvo (Φιλανδία)

Το βραβείο απονεμήθηκε από τον κο Στρατή Τσουλέλη, στο ντοκιμαντέρ:
As you like it, της Paula Onet (Ρουμανία) και
Η Τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στο ντοκιμαντέρ:
Ο Μανάβης, του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου (Ελλάδα)

Στην κατηγορία καλύτερου ντοκιμαντέρ Νέων Δημιουργών οι ταινίες που προκρίθηκαν ως οι τέσσερις καλύτερες ήταν:
Allelujah, της Angelique Muller (Μάλτα)
Μην Διακόπτετε το Μάθημα, της Ελίνα Χατζηπαππά, (Ελλάδα)
Το Πρώτο Σκαλοπάτι, της Αφροδίτης Ταυρή (Ελλάδα)
Steicey, της Ελισάβετ Χατζηχαραλάμπους (Ελλάδα)

Χορηγός του βραβείου είναι ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΡΥΦΩΝ
Το βραβείο απονεμήθηκε από τον κο Κώστα Σπυρόπουλο στο ντοκιμαντέρ:
Το Πρώτο Σκαλοπάτι, της Αφροδίτης Ταυρή (Ελλάδα) και
Η Τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στο ντοκιμαντέρ:
Steicey, της Ελισάβετ Χατζηχαραλάμπους (Ελλάδα)

IMG_3256.jpg

IMG_3267.jpg

IMG_3269.jpg

IMG_3273.jpg

Paula

Heikki

Alkalay

Alessio

IMG_3827

Giannakakis