Monday 01/10

19.00 - 20.20 The Observer (79'), Rita Andreetti, China

20.20 - 21.35 The promise (74 ́), Zeljko Mirkovic, Serbia/Belgium

21.40 - 22.00 The Crazy Fisherman and Other Stories (20'),Fotini Stefani, Greece

 

Tuesday 02/10

19.00 - 19.25 The Ghost (21'),Ermis Pappas, Greece

19.30 - 20.20 Fragments (48'), Marianna Economou, Greece

20.25 - 20.40 Kadogo(12'), Vivi Parnasa/Thodoris Milionis, Greece

20.45 - 21.10 Prince (20'), Vasiliki Mylona & Giorgos Christodoulopoulos, Greece

21.15 - 21.30 The seeds of freedom's tree (15'), Georgia Politaki, Greece

 

Wednesday 03/10

19.00 - 19.25 Return (22'), Yasin Erda & Cihangir Öztürk, Turkey A' προβολη στη Ελλάδα - Αφιέρωμα

 

19.30 - 21.00 HISTORICAL DOCUMENTARIES OF THE UNIVERSITY OF AEGEAN

1. SHORT-TERM PORTRAIT, PERICLES KOROVESSIS (Sofia Gortsi, 08.13’’).
2. DIMITRIS GLINOS (Kalliopi Katsidonioti, 10.30’’)

3. I WAS A FREAT KING (Ilias Padazis 14.00’’)
4. STYLIANOS PATTAKOS (George Kivernitis, 14.00’’)

5. NIKOS BELLOGIANNIS (Olyumpia Goges 12.10’’).
6.Dr GEORGE PAPANIKOLAOU, A GREAT INVENTOR OF THE 20TH CENTURY (Christiana Chiranagnostaki, 08.26’’)

7. THE TRIPOU FAMILLY (Katerina Markoulaki, 11.34’’).
8. PANAGOULIS IN THE CELL OF POETRY (Manolis Keroulis, 10.09’’)
9. EVANGELOS AVEROV-TOSSITSAS, FAN OF THE GREEK LAND (Zustin Arvanitis, 12.00).
10. ATHANASIOS KLARAS (Mihalis)

 

21.05 - 21.20 VALID-not(13'), Omar Ebadah, Greece

 

Thursday 04/10

19.00 - 20.40 The verse of us (100'), Qin Xiaoy & Wu Feiye, China

20.45 - 21.00 Let's Play (13') Konstantinos Fotiadis, Greece

21.00 - 21.10 Discussion

21.10 - 22.25 The Partisans Of Athens (72'), Xenofon Vardaros & Giannis Xydas, Greece

 

Friday 05/10

19.00 - 19.10 Grabovo -->Athens, Ioanna Krania, Greece

19.10 - 19.20 Discussion

19.25 - 19.35 Fotini (8'), Giorgos Giannopoulos, Greece

19.40 - 19.50 Discussion

19.55 - 20.05 ASIF (8'), Giorgos Giannopoulos, Greece Greece Premier - TRIBUTE

20.05 - 20.15 Discussion

20.15 - 20.20 Monica (5'), Dimitris Argyriou, Germany/Greece

20.25 - 20.45 Rainbow Roses(13'), Petra Terzi, Greece

 

Saturday 06/10

19.00 - 19.20 Drumming Life Forward (17'), Kostas Logothetis, Greece

19.20 - 19.30 Discussion

19.35 - 19.55 Happy Capitalism(19'), Panagiotis Athinaios, Greece

19.55 - 20.05 Discussion

20.10 - 20.30 Elena (19'), Panagiotis Athinaios, Greece

20.30 - 20.40 Discussion

20.45 - 21.05 Chinman (20'), shaho mahmudi, Greece