Monday 01/10

17.55 - 18.25 It's Never Too late (25'), Rentari Malama, Greece Greece Premier - TRIBUTE

18.25 - 18.35 Discussion

18.40 - 18.55 Berta (13'), Christine Diegler, Germany

19.00 - 19.10 Discussion

19.15 - 19.30 SALUTES

19.30 - 20.00 More than penguins (30'), Elizaveta Snagovskaia & Michael Reber, Germany, Greece Premier - TRIBUTE

20.00 - 20.10 Discussion

20.15 - 21.15 Sunflowers (60 ́), Ayla Torun, Turkey

21.15 - 21.30 Discussion

21.30 - 22.30 Wadah (53'), Marie Noelle Moreigne, Greece

22.30-22.45 Discussion

 

Tuesday 02/10

17.55 - 18.15 Eh Psit.... Basit (17'), Anna Gourzi, Greece

18.15 - 18.25 Discussion

18.30 - 18.45 AJIN (15'), Giorgos Kofopoulos, Greece

18.45 - 18.55 Discussion

19.00 - 20.00 Songs For Kit (57 ́), Ruslan Fedotow, Belarus/Russia

20.05 - 20.25 Mother of Memories (19'), Evening High School of Mytilene - Ioulia Sarantou, Greece - Greece Premier - TRIBUTE

20.25 - 20.40 Discussion

20.45 - 21.15 Grannies (28'), Τζέλυ Χατζιδημιτρίου, Ελλάδα

21.15 - 21.30 Discussion

 

Wednesday 03/10

17.55 - 18.10 Wings of Freedom (12'), Eugenia Machairidou - 4th Junior High School Mytilene, Greece

18.10 - 18.25 Discussion

18.30 - 19.30 From the Shore (61 ́), Jorge Yetano, Spain - Greece Premier - TRIBUTE

19.30 - 19.45 Discussion

19.50 - 21.10 Νostos Algos (78'), Yse Sorel, France

21.10 - 21.25 Discussion

21.30 - 22.30 Paranaue the documentary (62'), Anastasis Dallis, Greece

22.30 - 22.45 Discussion

 

Thursday 04/10

17.55 - 18.10 Hope doesn't fade (13'), Maria Sinou, Greece

18.10 - 18.25 Discussion

18.25 - 18.40 Bonda (14'), Nikos Paravolos, Greece

18.45 - 19.00 Discussion

19.00 - 19.20 Nice Very Nice (16'), El kheyer Zidani, Algeria

19.25 - 19.40 Discussion

19.45 - 20.00 Missing Words (14'), Aris Zisimatos, Greece

20.00 - 20.10 Discussion

20.15 - 21.30 The Celebration (75 ́), Alexandra Wesolowski, Poland/Germany

21.35 - 22.15 Holy Nostalgia (40'), Xenofon Aggelopoulos, Greece

22.15 - 22.30 Discussion

 

Friday 05/10

17.45 - 18.05 Citizens (16'), Panagiotis Athinaios, Greece

18.05 - 18.15 Discussion

18.20 - 18.40 Drumming Life Forward (17'), Kostas Logothetis, Greece

18.45 - 18.55 Discussion

19.00 - 20.10 KANANGA (70'), Pavlos Tripodakis, Greece

20.15 - 20.25 Discussion

20.30 - 21.00 Azadi (27'), Alexandros Nomikos, Greece

21.05 - 21.15 Discussion

21.20 - 22.55 Kostis Papagiorgis, the Sweetest Misanthrope(92'), Eleni Alexandraki, Greece

23.00 - 23.10 Discussion

 

Saturday 06/10

17.55 - 18.20 Humans (23'), Panagiotis Athinaios, Greece 

18.20 - 18.35 Discussion

18.40 - 19.00 Nowruz (21'), Maria Bedeniti, Greece

19.05 - 19.15 Discussion

19.20-19.40 Bardhul (21'), Giorgos Giannopoulos, Greece / Greece Premier

19.40 - 19.55 Discussion

20.00 - 20.10 Bafouli (9'), Giorgos Giannopoulos, Greece/ Greece Premier - TRIBUTE

20.15 - 20.25 Discussion

20.30 - 21.40 We own the crisis (66'), Rebekka Kaufmann, Germany World Premiere

21.40 - 22.00 Discussion

 

Sunday 07/10

Start of Closing Ceremony 19:00

Screening of the movie "My enemy my brother"

Awards