Official selection of documentary films for the competition program AegeanDocs 2016

4th AEGEANDOCS INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL 2016

Official selection of documentary films for the competition program

TITLE   (DURATION) DIRECTOR/ PRODUCER COUNTRY
About Art, My Family And Me (15 min) D & P: Johannes Bachmann Switzerland
A lizard under the skin (16 min) D: Maud Neve
P: Mediadiffusion
Belgium
aPolis (59 min) D & P: Katerina Tzova Greece – Turkey
Blue Sky from Pain (15 min) D: Stephanos Mangriotis
P: Hyacinthe Pavlides
France – Greece
Breaker (25 min) D: Wesam Mousa
P:  initiative Young cinema for change
Palestine-Gaza Strip
Burning from The Inside (64 min) D & P: Marcia Tzivara Greece-Germany
CHRIST/EL (8 min) D & P: Andreas Grützner Germany
FINISH LINE (70 min) D & P: Eliana Abravanel Greece
Forever Runner (52 min) D: JANG Dajung
P: JANG Yung-Lin, Michel NOLL
China – France
Just the two of us (17 min) D: Nina Blažin
P: Dan Nutu
Romania
IERA ODOS – The Journey of the Books (55 min) D & P: Marie Noelle Moreigne Greece
Inside the DMZ (52 min) D: Jeong Gyoung-youl
P: Lim Huyn Chan & Michel Noll
China – France
Islands of Forgotten Cinemas -  Kino otok (35 min) D: Ivan Ramljak
P: Vanja Jambrović
 Croatia
Ode to Lesvos Talal Derki Germany- Greece
and Netherland
Levin (30 min) D: Maria Papadaki & George Rosolymos
P: Maria Papadaki
Greece
Lost Army (52 min) D: LEE Li-Saho
P: LIN Leh-chyn & Michel NOLL
China – France
Meditation on Darkness (13 min) D & P: Jørgen Johansen Haiti – Norway
memORIA (70 min) D & P: George Iatrou Greece
Next Stop: Utopia (91 min) D: Apostolos Karakasis
P: Marco Gastine  & Eleni Chandrinou
Greece
NIKOS DRAGOUMIS – a painter at the shadou of history (30 min) D: Kleoni Flessa
P: Cultural foundation of national bank of greece
Greece
Nostos (82 min) D: Sandrine Dumas
P: Jean Luc Ormières
France – Greece
One Fine Life (65 min) D & P: Jo – Anne Velin Germany – Canada
People’s Train of Culture (60min) D: Carolina Espinoza
P: Miguel Ángel González &
Carolina Espinoza
Chile – Spain
Return of the Wolf (52 min) D : Alessandro Abba Legnazzi &
Andrea Deaglio
P: Andrea Parena & Michel Noll
 Italy – France
Silent Witness (72 min) D & P: Dimitris Koutsiabasakos Greece
Silver Water (92 min) Wiam Bedirxan & Ossama Mohammed Syria
Something About Life (30 min) D: Nebojša Slijepčević
P: Vanja Jambrović
Croatia
That’s it.No more! (22 min) D: Nikos Megrelis
P: Kampili AEBE,Mind the gap
Greece
The Canaries (79 min) D: Jari Kokko Finland
The City Come From Their Behind ‘Istanbul’ (38 min) D & P:  Ayla Torun Turkey
The end of the road (40 min) D & P: Sergio García  Locatelli  Spain-Peru
The Longest Run (77 min) D: Marianna Economou
P: Spyros Mavrogenis
Greece
The Park, Grnma Nissa and Ali (27 min) D & P: Angelos Kovotsos, Anneta Papathanassiou, Antonis Tolakis Greece
The Room (8 min) D & P: Miltiades Christides Greece
The Silence of  Asia Minor (53 MIN) D & P: Eleni Constantinids Greece – Turkey
The unique principality in the Balkans (27 min) D & P: Sinisa Kesar Bosnia and Herzegovina
The Visit “AZIARA” (43 min) D: Marouan O’ Mara & Nadia Mounier
P: Marouan O’ Mara
Egypt – Germany
This was Hasankeyf (91 min) D: Tommaso Vitali
P:  Tommaso Vitali, LEAV Milano
UK-Italy-TurkeY
Ticket from the Past (23 min) D: Miriam Steen
p: Rike Holtz
Germany
To Kyma- a rescue in the Aegean Sea (55 min) D: David Fontseca & Arantza Diez
P: David Fontseca
Spain – Greece
Touch of an Angel (60 min) D: Marek Tomasz Pawlowski
P: Malgorzata Walczak
Poland
WHAT POLITICA -a non political football story- (68 min) D & P: Tasos Alevras Greece
When We Talk About KGB (73 min) D: Maxì Dejoie & Virginija Vareikyté
P: Dagne Vildziunaite, Claudio Bronzo
 Lithuania-Italy
Women in Sink (36 min) D & P: Iris Zaki  Israel-USA
Working Dancers (76 min) D & P: Konstantina Bousmpoura &
Julia M. Heimann
Argentine, Greece
TO ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ/The Experiment of Venezouela (60 min) D: Ιason Pipinis Greece
Mνήμες / Memories (140 min) D & P: Nikos Kavoukidis Greece

 

The films are announced alphabetically